התקשרו אלינולעמוד הפייסבוקדואל

שערוריית היסעי הילדים בתחבורה הציבורית

שערוריית היסעי הילדים בתחבורה הציבורית

[23.8.2018, 16:15]

מאת אליה חבר

בראשון לספטמבר תתחיל שנת הלימודים תשע"ט 2019/18 ובכל בוקר יוסעו מאות אלפי ילדי ישראל מביתם לבית ספרם, הנעת הילדים תתבצע על ידי חברות הסעות המסובסדות על ידי הרשויות המקומיות, חברות היסעים אלו מחויבות לעמוד בתקנון של רישיון להסעת ילדים לפי סעיף 84. כמו כן מחויבים בעלי חברות ההסעות להעמיד אוטובוסים שיעמדו בדרישות משרד התחבורה להסעת ילדים, כגון הוספת חגורות בטיחות באוטובוסים, ושליחת הנהגים לקורסים להסעת ילדים, בנוסף על חברות ההיסעים להתקין תוספות בטיחות ואביזרים שונים דבר המצריך הוצאה כספית גדולה מאותם חברות הרוצות לעמוד בדרישות הנ"ל, בכדי שיוכלו לעבוד בהסעת תלמידי ישראל.
כאן בחדשות הנהגים אנו חושפים התנהלות בעייתית מבחינה בטיחותית ,תוך ניצול החוק של חברות קווי השירות המפעילות את התחבורה הציבורית בישראל ומקבלות אישורים והיתר להסעות של קווי תלמידים באוטובוסים עירוניים שלא מיועדים למטרה זו.

הרשויות מסירות אחריות מקווי התלמידים ולמעשה מטילות את האחריות על קווי התחבורה הציבורית, ובעקבות כך הם אינם צריכים לעמוד בדרישות משרד התחבורה להסעות ילדים דבר המביא לחיסכון גדול בהוצאות שלהם.
כך נוצר מצב מסוכן לבטיחות הילדים שהאוטובוסים ונהגי האוטובוסים שעובדים במסגרת התחבורה הציבורית, חלקם אינם בעלי רישיון להסעת ילדים לפי סעיף 84 וכן לא עברו את הקורסים המחויבים על פי חוק.
ניצול זה של מערכות התחבורה העירוניות הינו גרוע מכמה היבטים:

  • מבחינה בטיחותית מכיוון שאינם עומדים בדרישות משרד התחבורה להסעת ילדים. 
  • נוצר מצב בו חברות ההיסעים מוציאות עשרות ומאות אלפי שקלים בכדי לעמוד בדרישות להסעת ילדים בו בזמן שחברות התחבורה הציבורית חוסכות מאות אלפי שקלים בשנה לרשויות תוך ניצול החוק שמאפשר להם לפעול כקווי שירות בהסעת הילדים.

לחדשות הנהגים נודע שחברות ההיסעים מתקשות להבין התנהלות זו של הרשויות השונות המעדיפות להעסיק כמסיעי ילדים את חברות התחבורה הציבוריות, למרות ההתנהלות הבעייתית מבחינה בטיחותית שחלק מן הנהגים אינם בעלי רישיון נהיגה המתאים להסעת ילדים, דבר המסכן את הילדים הנוסעים.

ישראל גנון, יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים, מתריע בפני מקבלי ההחלטות לבדוק ולטפל במקרים של קווי תלמידים לבל ייווצר מצב שבו בעלי חברות ההיסעים הפרטיות יופלו לרעה בו בזמן שהרשויות מנצלות את החוק המאפשר להם להפעיל קווי שירות במסווה של הסעת הילדים .
כמו כן, אני מצפה מהרשות לבטיחות בדרכים לתת דעתה בנושא ולהחליט מה ההסעה הבטוחה ביותר לילדינו ומהם התקנים בהם נדרשים רכבים אלו תוך התייחסות לקווי התלמידים.

מאיגוד קציני הבטיחות נמסר לנו כי "האיגוד בשיתוף עם ארגון הנהגים יפעלו מול הגורמים הרלוונטיים לשיפור וריענון כל כללי הסעות הילדים כפי שנקבע בתקנות התעבורה".

הסעות ילדים