התקשרו אלינולעמוד הפייסבוקדואל

שמים סוף לאלימות נגד נהגי האוטובוסים

שמים סוף לאלימות נגד נהגי האוטובוסים

[31.7.2018, 10:30]

מאת אליה חבר

תופעת האלימות באוטובוסים בכלל ואלימות כלפיי הנהגים בפרט היא תופעה מוכרת לצערנו במדינת ישראל, אולם בתקופה האחרונה האלימות הן פיזית והן מילולית כלפי נהג האוטובוס הפכו לדבר שבשגרה, ומספר מקרי האלימות צמח למספרים שטרם נראו - תופעה זו הינה פסולה וצריך למגר אותה לאלתר.

תחושת חוסר הביטחון האישי אצל הנהגים נפגע ומשפיע גם על ביטחונם של הנוסעים והלקוחות וכן על משתמשי הדרך והתחבורה בכבישים שעשויים להיפגע כתוצאה מפגיעה אלימה בנהג. רק בחודשים האחרונים יוני ויולי התקבלו בארגון נהגי האוטובוסים בישראל כ-60 מקרי אלימות שחלקם גם פורסמו בתקשורת הכללית.

מניתוח המידע שהגיע לארגון נהגי האוטובוסים עולה שמחצית ממקרי התקיפה מבוצעים על ידי נוסעים מתוך האוטובוס. כמו כן, ב-30 אחוז מהמקרים אירעו גם זריקות אבנים. ב-10 אחוז מהמקרים התבצע גם שוד של הנהגים!!! מקרי האלימות נפוצים בכל רחבי הארץ ואינם מתמקדים באזור ובאוכלוסייה מסיומת.

חברות האוטובוסים הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי מזניחות באופן בוטה נושא זה ובעקבות כך ביטחון הנהגים יורד, דבר המשפיע ישירות על ביטחון הנוסעים וכן על נהיגה בטוחה, בנוסף חוסר הטיפול בנושא זה מרתיע נהגים להיכנס ולעבוד כנהגי אוטובוס. דבר שמשפיע בין היתר על מקצוע נהג האוטובוס שגם כך הוא בתקופת שפל מבחינת תדמיתית.

ישראל גנון יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים אומר לחדשות הנהגים: הארגון מחויב לדאוג לביטחון הנהגים בכל מחיר ועושה ויעשה הכול על מנת  למגר תופעה זו מהמרחב של האוטובוס.  אין לנו כל  כוונה להשלים עם התופעה, וכל זאת על מנת לשמור על ביטחון הנהגים והנוסעים ההתייחסות של הגורמים הרלוונטיים לנושא צריכה להיות באפס סובלנות לתופעה, אנו בארגון הנהגים נעשה צעדים אופרטיביים בשיתוף פעולה עם גורמי האכיפה כדי לטפל באלימות ולהרתיע משימוש בה.

תא מבודד לנהג ימנע חיכוך מול הנוסעים

בתחילת חודש יולי 2018 הוגש לראשונה לשר התחבורה ישראל כץ  דו"ח מקצועי בנושא האלימות באוטובוסים, הדו"ח נכתב על ידי אנשי מקצוע בתחום התחבורה וע"י ארגון נהגי האוטובוסים.

הדו"ח סוקר את מקרי האלימות והרקע לעלייה במקרים וכן מציג מתווה ופתרונות למניעת האלימות ולבטיחות האוטובוסים. הדו"ח מכיל בתוכו מכלול של כלים והצעות שחייבים להיות ישימים ומוכנים להטמעה בענף התחבורה הציבורית הארצית.

בין ההצעות והפתרונות שנכתבו בדו"ח שהוגש לשר התחבורה, הוצע להגדיר את המרחב הפיזי של הנהג והפרדתו מהנוסעים. פתרון זה מתבקש עקב המידע שהגיע לארגון נהגי האוטובוסים שממנו עולה שכמחצית ממקרי האלימות כלפי הנהגים מבוצעים על ידי נוסעי האוטובוס !!!

אכן שמחים אנו לעדכן את הנהגים שבארגון נהגי האוטובוסים לוקחים את הנושא צעד קדימה, קיימו שלשום יום ראשון (29.7.18) ישיבה במפעל מרכבים - טכנולוגיות תחבורה בליווי יעקב בן שושן, מנהל תקינה וטכנולוגיה יוני קריספין, יו"ר וועד אפיקים, וישראל גנון, יו"ר הארגון המקצועי במהלך הישיבה הועלו הצעות ופתרונות מעשיים וטכניים להפרדת הנהג מהנוסעים, וכל זה למען נהגי האוטובוסים וביטחונם של הנוסעים ומשתמשי הדרך השונים.

ביקור במרכבים